بهترین فصل برای عمل بینی چه فصلی است؟

بهترین فصل برای عمل بینی چه فصلی است؟

یکی از سوالاتی که متقاضیان عمل بینی به طور شایع می پرسند این است که بهترین زمان برای عمل بینی چه موقعی است؟

بیماران مطالب بسیاری در این مورد از اطرافیان شنیده اند که معمولا پایه علمی ندارد.

برخی می گویند در زمستان سرماخوردگی بیشتر است یا در فصل بهار آلرژی زیاد است و یا اینکه در فصل تابستان چون هوا گرم است، ورم بینی کم تر می شود. 

واقعیت این است که برای جراحی بینی فصل خاصی توصیه نمی شود.

چیزی به نام فصل در عمل جراحی بینی وجود ندارد، ولی می توان گفت به عنوان مثال: افرادی که آلرژی فصلی دارند، در فصلی که آلرژی آن ها زیاد می شود و یا به اصطلاح عود می کند، عمل نکنند.

 

همان طور که گفته شد برای عمل بینی فصل خاصی را نمی توان مقرر کرد و گفت: 

  • درفصل زمستان چون سرماخوردگی بیشتر است، می تواند عمل جراحی را تحت تاثیر قرار دهد.

  •  در فصل بهار چون آلرژی ها زیاد است، ممکن است عمل جراحی را دستخوش تغییرات کند.

  • درفصل تابستان چون هوا گرم است، ورم بینی بدتر می شود.

 

واقعیت این است که برای جراحی بینی فصل خاصی توصیه نمی شود. بهترین فصل آن زمانی است که شما به مدت یک هفته بتوانید وقت بگذارید.

 

در این مقاله می خواهیم به شرایط و ویژگیهای فصل های مختلف برای عمل بینی بپردازیم:

 

 انواع فصل ها ، عمل بینی 

 

1-آلرژی فصلی و عمل بینی

با توجه به تحقیقاتی که انجام شده، مشخص شده که حدود 20 درصد مردم دنیا مبتلا به آلرژی فصلی هستند که بدنبال تغییرات فصلی این آلرژی ایجاد می شود مثلا تغییر فصل زمستان به بهار، یا تابستان به پاییز.

 

اختلالات و مشکلات این نوع آلرژی عبارتند از:

•    آبریزش بینی
•    خارش چشم
•    خارش بینی
•    خلط گلو
•    عطسه
 

علت این اختلالات را محققین گرده افشانی گل ها و درختان نامیده اند.

برای افرادی که مبتلا به آلرژی فصلی هستند نمی توان گفت چه فصلی مناسب برای عمل جراحی بینی است ولی راه کارهایی وجود دارد من جمله اینکه پیش از عمل جراحی برای این افراد داروهایی تجویز می شود که میزان مشکلات آن ها را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد و این قضیه می تواند برای متقاضیانی که آلرژی فصلی دارند، آرامش خیال را به همراه داشته باشد.

 

2- عمل بینی در فصل بهار 

تعدادی از افراد هستند که از آلرژی بهاری دچار مشکلات و اختلالات شده اند، این افراد می توانند با مشورت متخصص بدون هیچ گونه مشکلی از درمان های دارویی استفاده کنند تا بدین وسیله هم آلرژی کنترل می شود و هم بعد از جراحی مشکلی پیش نمی آید.

 

عمل بینی در تعطیلات نوروز

برخی از متقاضیان عمل بینی بدلیل اینکه نمی توانند مرخصی برای دوران نقاهت بگیرند و یا مشغله کاری زیادی دارند، خواهان عمل بینی در تعطیلات نوروزی هستند.

این قضیه برای فرد مشکلی ایجاد نمی کند و پزشک جراح نیز بدلیل اینکه فرد زمان بیشتری را می تواند استراحت کند موافقت می کند.

از طرف دیگرعمل بینی در آغاز سال جدید برای این گروه از متقاضیان، تغییرات چشمگیری را به همراه خواهد داشت.

 

3- عمل بینی در فصل تابستان

از دغدغه ها و نگرانی های متقاضیان عمل بینی، گرمای زیاد تابستان است.

برخی بر این باورند که در این فصل، گرمای زیاد، باعث می شود استخوان با غضروف بینی پیوند نخورد و در نتیجه روند بهبود بینی را کند و آهسته تر می کند.

اما اگر بیمار در این مدت زمان کوتاه به صورت کامل نکات قبل و بعد از عمل بینی را رعایت کند، و هم چنین کمتر در معرض نور افتاب قرار گیرد، هیچگونه مشکلی برای فرد ایجاد نخواهد شد.

 

4- عمل بینی در فصل پاییز

همانطور که گفته شد، افراد بسیاری در اواخر شهریورماه و با آغاز فصل پاییز دچار آلرژی فصلی می شوند که این افراد می توانند با مراجعه به پزشک متخصص، قبل از عمل بینی بدون هیچ گونه مشکلات احتمالی درمان دارویی را شروع کنند تا آلرژی آن ها کنترل شود و پس از جراحی برای آن ها مشکلی ایجاد نشود.

هم چنین برخی از افراد به علت تغییر ناگهانی آب و هوای پاییز نگران سرماخوردگی هستند که می توانند با متخصص در این زمینه صحبت کنند تا پزشک داروهای پیشگیری از سرماخوردگی احتمالی را تجوبز کند و به این ترتیب فرد با خیالی آسوده ، عمل بینی خود را انجام می دهد.

 

5- عمل بینی در فصل زمستان

از بزرگ ترین دغدغه های افرادی که قصد انجام عمل بینی را دارند، عمل بینی در فصل سرما است .

افراد معمولا نگران عفونت های احتمالی ناشی از فصل زمستان و هم چنین تاثیر آن در نتیجه جراحی هستند.

باذکر این نکته که درست است که برخی از افراد در فصل زمستان دچار سرماخوردگی و یا خشکی بینی می شوند، اما این مسئله با مشورت پزشک و رعایت نکات قبل و بعد از جراحی و همین طور مصرف داروهای پیشگیری از سرماخوردگی احتمالی و هم چنین رعایت یک سری از نکات جلوگیری از سرماخوردگی مثل رعایت نکات بهداشتی از قبیل شست و شوی مرتب دست ها و یا هم غذا نشدن با فرد بیمار، می توانند با خیالی آسوده عمل بینی خود را انجام دهند.

 

سوالات متداول 

1-من حساسیت فصلی و آبریزش بینی دارم، آیا با این وضع می تونم عمل کنم؟

پاسخ: آلرژی منعی برای انجام جراحی نمی باشد. فقط بهتر است از یک هفته قبل تا یک ماه بعد از عمل جراحی از داروهای ضد آلرژی استفاده نمایید.

 

2- کدام فصل سال را برای عمل جراحی توصیه می کنید؟

پاسخ: برای جراحی بینی فصل خاصی توصیه نمی شود.

 

3-من آلرژی فصلی دارم از اواخر بهار تا اوایل پاییز طول میکشه، بعد از عمل بینی اینکه زیاد عطسه کنی آیا بینی بد فرم میشه؟

پاسخ: کسانی که آلرژی دارند باید یک هفته تا نهایتا سه ماه بعد از عمل بینی داروهی آلرژی خود را با دقت مصرف کنند که کمترین میزان عطسه و آب ریزش بینی داشته باشند. 

اگر عطسه و آب ریزش بینی داشته باشید، باعث بد فرم شدن بینی شما بعد از جراحی نمی شود.

 

4-من در اهواز زندگی می کنم، اگر در اواسط تابستون بینی رو عمل کنم آیا مشکلی پیش میاد؟ آیا گرما رو نتیجه بینی تاثیر میذاره؟

برای عمل بینی فصل خاصی توصیه نمی شود با این حال برای افرادی که در مناطق گرمسیر زندگی میکنند و شغل آن ها طوری است که باید در هوای باز کار کنند، بهتر است رد فصول خنک تر جراحی نمایند.

 

5-آیا جریان خونی که در هوای سرد وارد بینی می شود، می تواند بر روی جراحی بینی تاثیر بگذارد؟

پاسخ: جریان خونی که وارد بینی فرد می شود، توسط جراحی بینی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، در نتیجه بینی شما بیشتر از قبل نسبت به سرما حساس خواهد شد. انقباض بینی که در هوای خیلی سرد اتفاق می افتد، ممکن است دوران بهبود را کمی طولانی تر کند.